Gyermekkor, ifjúkor, iskolák
a kezdetek
Highslide JS A 2901/1974-es folyószámú Születési Anyakönyvi Kivonat szerint 1974. október 29-én, Gyõrben születtem. (Csillagjegyem és aszcendesem is skorpió.)
A Zugmann nevet apai ágon örököltem, az Ákost meg csak úgy kaptam.
Tudtommal szóba került második keresztnévként a Márton is, mivel anyai ágon dédapámat és dédanyámat is Mártonnak hívták. (Természetesen dédmaminak a családneve volt csak Márton.)
az elsõ év
Highslide JS A TESTSÚLY-LAP alapján 3250 grammal születtem, és egy év múva már 9 kg-ot nyomtam. Ez a fénykép is akkor készült rólam. Minden bizonnyal nem csak azért nem lettem szumó bajnok, mert nem tudok japánul, sokkal inkább a rám nehezedõ szerény gravitációs vonzás miatt van ez így.
17 évesen, aktív kézilabdázóként 62 kilógrammig küzdöttem fel magam, de 30 éves kor környékén volt úgy, hogy visszafogytam 53 kilóig.
óvoda
Bölcsõdés nem voltam, de óvodai odusszeiám színhelyei az alábbi létesítmények voltak: Mónus Illés úti óvoda, Konnini úti óvoda és végül a Zöld utcai óvoda.
Az utóbbi két óvoda helyén - jó magyar szokás szerint - most már társasház áll.
általános iskola,
alsós tagozat
Highslide JS Az iskolai tanulmányaimaimat 1981. õszén, a Konini úti Általános Iskolában kezdtem meg. Magyarországon ekkor még javában virágzott a szocializmus, ennek - és kezdeti naivitásomnak köszönhetõen - beszerveztek a KISDOBOS fedõnevû kommunista mozgalomba. A TAGSÁGI KÖNYVem szerint minden félévben becsületesen befizettem a TAGDÍJakat.
Felsõ osztályosként a kék, 100%-ban mûszál nyakkendõmet lecserélhettem az úttörõket megilletõ vörös színû kendõre.
általános iskola,
felsõs tagozat
Highslide JS Joggal tehetõ fel az a kérdés, hogy milyen az olyan iskola, amelyiknek még neve sincs? 1985 körül átkeresztelték Ortutay Gyula Általános Iskolává, és arra is emlékszem, hogy 1988-ban nagy felhajtással megünnepeltük az iskola fennállásának tizedik évfordulóját. Nekem ebbõl az egész felhajtásból csak az az egy szelet csokoládé tetszett, amit ekkor kaptunk :)
Az én iskolám hosszú éveken át anonim intézmény volt, és hivatalos körökben is csak az utca + házszám kombináció alapján hivatkoztak rá. (Jobb esetben: a 'piros iskola'.)
Az intézmény azóta újabb névváltoztatáson esett át, jelenleg Szabadhegyi Közoktatási Központ a neve.
középiskola
Highslide JS Tanulmányaimat a Pattantyús-Ábrahám Géza Ipari Szakközépiskolában folytattam. A tanári kar egytõl-egyig nagyon jó (szak)emberekbõl állt, példamutató emberségességgel próbáltak mûszaki gondolkodású felnõtteket nevelni belõlünk.
Highslide JS Az itt eltöltött 4 hosszú évnek szinte természetes velejárója volt az érettségi bizonyítvány, melyet 1993-ban szereztem meg. A jó közösségnek és a mûszaki tudásvágynak köszönhetõen ezen intézmény falai között egy újabb évet húztam le, hûségemet villamosenergia-ipari technikus diplomával jutalmazták.
A villamos áram nem különösen ragadott meg, én sem ragadtam meg annak a kábelnek a végét, amelyikben épp az áram folyt. Gondolom ezzel kvittek voltunk.
Viszont a laboratóriumi mérések - és ezzel kapcsolatos jegyzõkönyvek írása - az egész jó dolgnak tûnt, valamint a XIX. sz-i angol, és XX. sz-i magyar irodalom is kifejezetten tetszett.
A kapott osztályzataimmal nem igazán foglalkoztam, és csak a - gyakorlatilag hibátlan - matek és a - nagyon ígéretes - fizika érettségi után vált nyilvánvalóvá, hogy valamelyik fõiskola egy jó felvételivel elcsíphetõ lesz.
magániskola
Highslide JS Az 1994-95-ös tanévben a Graf-Get Számítás-technikai Oktatóközpont keretein belül elkezdtem miden eddiginél aktívabban és tudatosabban foglalkozni a számítástechnikával, ahol a tanfolyam végén egy Középfokú Szoftverüzemeltetõ diplomát és egy agyagpecsétet kaptam. Gondolom ezzel az emléktárggyal arra akartak célozni, hogy ez a terület misztikus, akár a boszorkányság.
Számítógéppel elõször 1982-ben, egy apró fekete, 48 kB-os! ZX Spectrum formájában találkoztam.
Tanfolyam közben szorgalmasan gyakoroltam a matek és fizika felvételi feladatokat, aminek meg is lett az eredménye.
fõiskola
Highslide JS A sikeres felvételinek köszönhetõen történhetett meg velem, hogy 1995. õszén az ME-DFK (Miskolci Egyetem Dunaújvárosi Fõiskolai Kar) gólyatáborában találtam magam. A sok kínálkozó lehetõség mellett a tanulmányokra is szakítottam egy kis idõt, így 2001-ben fáradságos munkám jeléül gépészmérnöki diplomával jutalmaztak. Highslide JS A betétlap szerint karbantartó szakirány, logisztikai specializáción végeztem, bár jópár másik szakba és szakirányba belefogtam. Például mûszaki tanár szakon még a pedagógia szigorlaton is túl vagyok, de máig érthetetlen okokból mégsem fejeztem be. Mindenképpen említést érdemel a testvérkarokkal együtt büszkén õrzött, többszáz éves Selmeci hagyományok, melynek szellemisége áthatotta a alsóbb és felsõbb évesek viszonyát.
A fõiskola tele volt lehetõségekkel, amibõl megpróbáltam a lehetõ legtöbbet megragadni, és már az elsõ évben belevetettem magam az iskolai élet sûrûjébe. Számítástechnikai termekben demonstrátorkodtam (KAC, OkiTeki), iskolarádióztam (Stúdió 106), a Fotókörnek lettem a vezetõje, majd késõbb a FAPAD, fõiskolai lap szerkesztõje.
A diákélet mozgatórugójának számító Selmeci hagyományoknak, illetve az Isteni Fényben Tündöklõ Dicsõ Firmáimnak, valamint az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesületnek (OMBKE) köszönhetõen sok érdekes helyre eljutottam.
honvédség
Highslide JS A fegyveres katonai szolgálatot nem nekem találták ki, helyette a polgári szolgálatot választottam, amit a Dunaújvárosi Fõiskola Tanárképzõ Intézet Oktatástechnológiai laboratóriumában töltöttem. Ez is közel másfél évvel toldotta meg fõiskolai pályafutásom.
A polgári szolgálat jól indult, hisz azon a napon lõtte fejbe magát Zámbó Jimmy, a posztumusz Darwin-díjra jelölt "zenész", aki tettével az emberiség általános génkészletének javulását érte el.
Hobby, sport, idõtöltés
természetjárás
Highslide JS Gyermekkorom jelentõs részét nagymamámnál falun, Pannonhalmán töltöttem és az utcabeli srácokkal sokat csavarogtunk a Sokoró buckái között. Általános iskolában Emõke néni által vezetett Természetbarát körrel nem csak a klasszikus - felülünk a vonatra, és irány Bakony -, hanem annál sokkal színesebb buszos kirándulásokon is részt vehettünk. Highslide JS Teljesen természetes volt, hogy a természetjárást középiskolában is folytatom, és osztályfõnökömnek, Csuszkónak, valamint bátyám és baráti társaságának köszönhetõen rengeteg helyen megfordultunk. Az országos találkozók törzsvendégei voltunk, ahol más iskolák csapataival mérhettük össze tudásunkat városismereti-, nappali- és éjszakai tájékozódási versenyeken, tájfutásban. Highslide JS Ekkor végeztem el a Megyei Természetbarát Bizottság által indított túravezetõ tanfolyamot. Talán aktivitásom csúcsa is erre a korszakra datálható, mert ebben az évben, 1995-ben a Gerecse 50-et sokadszor és a Highslide JS Kinizsi 100 elnevezésû teljesítménytúrát pedig elõször teljesítettem.
Fõiskolai éveim alatt - idõ hiányában - lendületem erõsen visszaesett, és csak pár teljesítménytúrára sikerült eljutnom, de Gyõrbe visszatérve eleinte a MÁV/Integrál-DAC túraszakosztály tagjaként, késõbb jórészt saját szervezésû, elsõsorban osztrák hegyekben kirándulgattam, honlapom is többnyire ennek fotóanyagából áll.
Legjobban egyedül szeretek a saját (elég kemény) tempómban túrázni, mivel ilyenkor elég nagy területet vagyok képes bejárni, és a természet apró dolgaira is sokkal jobban oda tudok figyelni.
Imádom az éjszakai túrákat, mert akkor sokkal nyugodtabb az erdõ, sokkal finomabbak az illatok, és minden olyan érdekes.
Kedvenc tájegységem nincs, de Ausztriát nagyon kedvelem, mert ott - a hazai szeméthalmazzal ellentétben - minden tiszta. A tengerszint feletti 1500-2500 méter magasságban élnek a kedvenc állataim, nõnek a kedvenc növényeim.
Állítólag mindenkinek van egy kiemelten kedves hegye, ez enyém a 3254 méter magas Ankogel. Itt elõször 1995-ben, dr. Kiss-M Sámdorral jártam. Kalandos hét volt, mire kerékpáron Sopronból kiindulva elértük a hegy lábát, majd onnan nekirugaszkodtunk a csúcsnak!
klettersteig
Highslide JS Gerinctúrázás kiegészítéseként pár igazán szép klettersteig vagy más néven via-ferrata utat is kimásztam. Szinte hihetetlen, de gyermekkoromban rendkívül tériszonyos voltam, és talán ennek leküzdése céljából, "terápia" jelleggel választottam ezt a csodálatos mozgásformát, a fixen biztosított utakon történõ sziklamászást.
Eleinte csak véletlenül, felszerelés nélkül tévedtünk ilyen utakra, majd késõbb Horváth-Takács Róbert volt az, aki igazán megszerettette velem ezt a mûfajt. Volt olyan is, hogy Robival, magyarként elsõk között másztunk meg új utakat.
egyéb sportok
Highslide JS Életem során számos sportágban kipróbátam magam, ezek közül említést érdemel a tenisz, melyet 10-12 éves korom között ûztem, majd az általános iskola 7. osztályától kezdve 4 éven át a Gyõri Graboplast ifi kézilabdacsapatában játszottam és háromszor is sikerült elcsípni a területi ifi bajnoki címet.
Kézilabdával volt osztályfõnököm, Kocsis Tibor révén ismerkedtem meg, majd késõbb "Jani-bá" irányítása mellett a Graboplastban éveken át többek között olyan híres kíválóságokkal volt szerencsém együtt játszani, mint Rosta Miklós és Rosta István.
hõlégballonozás
Highslide JS 1990 és 2006 között közel 40 hõlégballon versenyen vettem részt. A kilencvenes évek elején térképet olvasni tudó embereket kerestek a versenyek lebonyolításához, így csöppentem bele én is. Megfigyelõként (angolul: observer) kísértük a pilóták ténykedését (rendszerint a kosárból), Highslide JS melyrõl a repülés végeztével jegyzõkönyvet kellett készíteni, ami alapján a pilóták kiértékelésre kerültek. Kiemelkedõ szakmai tudásom és tapasztalatom elismeréseként sajnos munkám fokozatosan a tereprõl az íróasztal mögé helyezõdött, a ballonokból egyre kevesebbet láttam, így e hobbi iránti érdeklõdésem idõvel teljesen szertefoszlott.
Mi voltunk az úgynevezett "elsõ generációs obszerverek", hazai viszonylatban mindenki más csak utólag kapcsolódott be.
Mivel a GPS is érdekelt, így idehaza elsõk között vetettem bele magam a versenyek ilyen jellegû kiértékelésébe.
Többször választottak az év versenybírójának, de ténykedtem fõmegfigyelõként, fõbeszámoltatóként és fõértékelõként is.
Rangosabb külföldi versenyek: Csehország NB, Luxemburg (kupa) és Franciaország VB.
fotózás
Highslide JS Ki ne szeretne fotózni? Lenyűgöző maga a fonyamat, illetve az, hogy megpróbálunk a képekkel elmesélni egy történetet, vagy átadni valamit abból, amit láttunk.
Highslide JS A makrófotózás egy olyan "új" világot tár szemünk elé, mely között élünk, de igazából mindaddig nem is látjuk, míg le nem hajolunk érte, és elõ nem vesszük a nagyítónkat. Ez a miniatûr világ találkozott egy másik kedves érdeklõdési körömmel, a kezdetleges életformákkal, kiemelten a mohákra és a gombákra gondolok.
Highslide JS Az éjszakai fényképezés, a városi fények megörökítése szintén magával ragadott. A színházi fényképezés is rendkívül hálás terület, nagyon könnyű megkedvelni.
Az elsõ fényképezõgépem egy Praktica tökörreflexes gép volt (pár kiegészítõvel), amit az érettségire kapott pénzbõl vettem.
2006 óta egy Panasonic Lumix DMC-FZ30-as gépnek vagyok elégedett tulajdonosa, makrózáshoz a Raynox DCR-150 elõtétlencséje van segítségemre.
© 2024, Zugmann Ákos